kopernik5b

Witamy na oficjalnej stronie
XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego
im. Mikołaja Kopernika w Warszawie!

Tym razem zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z wizyty naszych uczniów w Albanii udostępnionego na Facebooku przez Anię Bajerską z klasy 1F liceum.

 

0119sm12 listopada 2015 r. 8-osobowa delegacja uczniów naszego liceum udała się na 4-dniową wymianę młodzieży do Albanii.

Pojechaliśmy tam w odpowiedzi na zaproszenie Ambasady RP w Albanii oraz szkoły im. Mikołaja Kopernika w Elbasan. Wraz z panią dyrektor Justyną Matejczyk spędziliśmy czas w towarzystwie uczniów i nauczycieli odkrywając kulturę i historię Albanii. Dzięki gościnności albańskich rodzin mieliśmy okazję poznać zwyczaje życia codziennego i specjały tamtejszej kuchni.  W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy stolicę kraju – Tiranę, uczestniczyliśmy w lekcjach oraz spotkaniu z Panem Ambasadorem. Wróciliśmy do szkoły z wspaniałymi wspomnieniami i doświadczeniami. W ramach naszej polsko-albańskiej współpracy na wiosnę planujemy przyjazd naszych nowo poznanych przyjaciół do Warszawy.

Serdecznie dziękujemy za inicjatywę oraz wsparcie Ambasadzie RP w Tiranie!
Shumë faleminderit!

 

Debata_smW piątek, 20 listopada w Polsce po raz drugi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji szkolna grupa dyskusyjna #Wolnomyśliciele wspólnie z Samorządem Uczniowskim zorganizowała debatę poświęconą nie tylko prawom dziecka, ale także jego potrzebom i problemom. W panelu dyskusyjnym w roli ekspertów wystąpiły: Jolanta Flejszar-Olszewska, specjalistka w Zespole Edukacji i Wychowania Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz przedstawicielki Amnesty International, zaangażowane na co dzień w obronę praw dzieci i dorosłych - Anna Celska i Alicja Gromadzka.

 

Spotkanie_w_Koperniku_sm

 

W ubiegły wtorek, 10 listopada 2015 r., gościliśmy grupę nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach. W ramach tego Zespołu funkcjonuje dwujęzyczne gimnazjum, które (podobnie jak nasze gimnazjum) ma status szkoły kandydującej do autoryzacji w programie MYP oraz liceum, w którym prowadzony jest Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej. Spotkanie to było kolejną świetną okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów w prowadzeniu programów DP oraz MYP w naszych szkołach. Wspólnie postanowiliśmy podtrzymywać nawiązane kontakty i kontynuować naszą współpracę.

 

Szkola_sm
Za tydzień Święto Niepodległości. Przed przystąpieniem do zasadniczych obchodów, pozwoliliśmy sobie na małą prowokację. 6 listopada odbył się u nas happening o nazwie Dzień Podległości. Uczniowie przebrani za carskich żołdaków aresztowali i wsadzali do zaimprowizowanej tiurmy polskich spiskowców i buntowszczyków wszelkiej maści, którzy odrzucają dobrodziejstwa carskiego panowania. Dostało sie też i nauczycielom, za nielegalne nauczanie w języku, który w Imperium nie obowiązuje. A na poważnie: Aby docenić niepodległość trzeba najpierw posmakować jej braku. Próbką owej straty był właśnie nasz happening.

 

Wybory_w_Koperniku_s

 

Dzisiaj odbyła się w naszym liceum symulacja wyborów parlamentarnych przeprowadzona w ramach akcji Młodzi głosują zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Frekwencja wyniosła 78,43%.

Więcej informacji o tym wydarzeniu oraz wyniki wyborów można zobaczyć na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

Jest nam niezmiernie miło powiadomić, że Natalia Szczepańska, uczennica klasy 1F, została finalistką Konkursu Naukowego E(x)plory 2015, prezentując pracę badawczą LogiSock - skarpeta do podświadomej rehabilitacji płaskostopia. Uczennica uzyskała również I nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego w tymże konkursie.

 

Tablica8sW dniu dzisiejszym, 7 maja 2015 o godzinie 12 nieopodal naszej szkoły odbyła się wielka uroczystość - oddano hołd Irenie Sendlerowej w miejscu, w którym mieszkała przed i w czasie II wojny światowej. Byliśmy tam ze sztandarem szkoły aby posłuchać i przypomnieć sobie, kim była Irena Sendlerowa - mieszkająca tuż za rogiem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, która ryzykując własne życie uratowała ponad 2500 żydowskich dzieci.

Uroczystość zaszczycili również Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, doradca Prezydenta RP Jan Lityński, wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki oraz córka Ireny Sendlerowej. Byli licznie zgromadzeni parlamentarzyści, władze Warszawy oraz dzielnicy Wola a także uczniowie i okoliczni mieszkańcy.

 

Liga Zadaniowa w klasach 2 LO dobiegła końca. Chętni uczniowie rozwiązywali co miesiąc pulę zadań konkursowych. W maju miał miejsce pisemny finał tych zawodów, w których zwyciężyły następujące osoby:

1 miejsce: Zuzanna Kwiatkowska (2E)
2 miejsce: Sylwia Piasecka (2E), Julita Straszak (2B)
3 miejsce: Zuzanna Janusz (2B)

Serdecznie gratulujemy!!!