W dniach 18-22.02.2019 w naszej szkole odbywały się Kopernikalia. (Link do wydarzenia na FB.)

Kopernikalia stały się już tradycją XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Ich cel jest jasny i prosty – uczcić pamięć patrona szkoły. Przez 5 dni, od poniedziałku 18 lutego do piątku 22 lutego, w szkole odbyło ponad 40 wydarzeń – urodziny 546 urodziny Mikołaja Kopernika swoją obecnością uświetniło wielu znamienitych gości.. W tym roku to klasa 1E była organizatorem wydarzenia, razem z wychowawczynią - panią profesor Aleksandrą Zygmund na czele. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby ten tydzień był jak najbardziej emocjonujący i ciekawy.

Wszystkie wykłady, warsztaty, wywiady, zajęcia i rozmowy cieszyły się niesłychanym zainteresowaniem – prawie zawsze części chętnych trzeba było odmówić wstępu ze względu na brak miejsc. Gościliśmy specjalistów z różnych dziedzin – zaczynając od transplantologów i genetyków, kończąc na redaktorach, wydawcach i fotografach. Nie brakowało też okazji do czynnego, aktywnego udziału w zajęciach - uczniowie mieli możliwość zapisania się na warsztaty jogi, szycia, czy tańca.
Kopernikalia rozpoczęliśmy w poniedziałek wykładem o tym, jak dzieci poznają umysły innych, a zakończyliśmy w piątek warsztatami z doradztwa zawodowego, które przeprowadziła pani Beata Grzelak. Jak widać, zróżnicowanie tematyczne pozwoliło każdemu znaleźć coś dla siebie.

W ciągu tygodnia swoją obecnością zaszczyciła nas p. prof. dr hab. Ewa Bartnik –wielki autorytet świata biologii,  dr hab. inż. Bartłomiej Ufnalski czy dr Konrad Czerniakowski (wykład o edukacji w krajach Trzeciego Świata). Studenckie Koło Naukowe Energetyki SGH przekazało uczniom podstawową wiedzę z zakresu energetyki, a Niezależne Zrzeszenie Studentów opowiedziało, jak przygotować się do matury pod kątem mentalnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty z haftu krzyżykowego i szycia. Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami podzielił się także główny wydawca „Faktów”, przedstawiciele fundacji Education First, p. Dariusz Dziekanowski  czy fotograf Bartosz Maciejewski. Odwiedzili nas nawet YouTuberzy – na przykład Brytyjczyk Patrick Ney, którego można nazwać najpopularniejszym polskim patriotą niepolskiego pochodzenia.

Ważnym wydarzeniem był również dzień naukowy, który pozwolił każdej klasie przygotować lekcję dla innej klasy. W trakcie tego dnia przeprowadzono konkurs - w klasach drugich zwyciężyła klasa 2B1, a w klasach pierwszych – klasa 1B1. Zwycięzcom gratulujemy!

Nie sposób w tym miejscu wymienić liczne grono osobistości, które odwiedziło nasze liceum. Wszystkim zaproszonym gościom - profesorom, doktorom, inżynierom, wykładowcom uniwersyteckim, specjalistom wszelakich dziedzin oraz wszystkim innym, którzy włączyli się w Kopernikalia serdecznie dziękujemy!

Mamy nadzieję, że tegoroczne Kopernikalia na długo pozostaną w Waszej pamięci. Wierzymy, że każdy uczeń, niezależnie od swoich zainteresowań, miał szansę poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć nowe umiejętności, a przede wszystkim uczyć się przez zabawę.

A co nowego za rok???