W XXXIII Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika został wdrożony system doradztwa zawodowego. Głównym celem systemu jest przygotowanie młodzieży do procesu podejmowania trafnych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej.

W szkole powołany jest koordynator ds. doradztwa zawodowego Lidia Rychert (sala B011).

 

Przedstawiamy program Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentem (wersja pdf).

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego

 

Godziny pracy koordynatora ds. doradztwa zawodowego
Lidii Rychert
Rok szkolny 2019/2020
Gabinet B 011

tel. +48 6327570 w.38


PONIEDZIAŁEK 7.30 – 11.30 

WTOREK        12.30 – 17.00 

ŚRODA          12.30 – 17.00 

CZWARTEK      7.30 – 12.00

PIĄTEK           7.30 – 12.00

 

Miło nam poinformować, że po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zostali finalistami Warszawskiego Konkursu Wiedzy o Zawodach. Organizatorami konkursu są Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego.

Uczniowie brali udział w eliminacjach szkolnych, w wyniku których wyłoniono po dwie prace w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i oddziałów gimnazjalnych. Komisja szkolna przesłała prace do Wydziału Oświaty Dzielnicy Wola. Następnie komisje dzielnicowe wybrały po dwie najlepsze prace w każdej kategorii, które były prezentowane przez uczniów przed Kapitułą Konkursu.

Naszą szkołę, a tym samym dzielnicę, reprezentowały w finale trzy uczennice: Natalia Rudzka i Agata Wiernicka z klasy 3b oraz Natalia Szachna z klasy 1C.

Pierwszą nagrodę zdobyła Natalia Szachna z klasy 1C, która zaprezantowała film „Jeden dzień z życia architekta wnętrz”.

Wyróżnienie otrzymała Agata Wiernicka z klasy 3b za prezentację „Moja przyszłość - architekt urbanista”.

Natalia Rudzka z klasy 3b zdobyła tytuł finalisty za prezentację „|Mój wymarzony zawód –nurkowanie”.

Gratulujemy.

 

Debata licealistów

W dniu 25 października klasa 1E przeprowadziła debatę poświęconą zagadnieniu: Studia w Polsce czy za granicą? Uczniowie przedstawili poprawnie uzasadnione argumenty, poparte licznymi przykładami. Jednak żadna ze stron nie zdołała przekonać swoich adwersarzy, zdania licealistów pozostały podzielone. Niezależnie od tego, z jakimi opiniami uczniowie wyszli z sali, wszyscy otrzymali nowe informacje, które skłoniły ich do refleksji nad tak istotną decyzją.

Warsztaty SWPS

We wszystkich klasach trzecich w październiku i listopadzie odbyły się warsztaty przeprowadzone przez pracownika naukowego Uniwersytetu SWPS z praktycznego zastosowania psychologii w życiu codziennym – jak zarządzać czasem, jak radzić sobie ze stresem maturalnym, w jaki sposób efektywnie się uczyć.

Konkurs plastyczny dla gimnazjalistów

Już po raz trzeci w naszym gimnazjum odbył się konkurs plastyczny z zakresu zawodoznawstwa.

W tym roku, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, w dniach 16 – 22 października uczniowie przygotowali prace plastyczne pod hasłem: Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje !

W konkursie wzięło udział 172 uczniów. Gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia prac konkursowych, które są umieszczone w gablotach na parterze w korytarzu po stronie licealnej.

I miejsce:

Kamila Krupa, 2d

Joanna Makowska, 2c

II miejsce:

Zofia Mossakowska, 3d

Zuzanna Kozłowska, 2b

Maria Wnęk, 3d

III miejsce:

Wiktoria Chęcińska, 3d

Urszula Zawadzka, 3d

Patrycja Osuch, 3d

Wyróżnienia:

  1. Zuzanna Łochańska, 2c
  2. Hanna Stacherczak, 2b
  3. Hanna Kud, 3d
  4. Elżbieta Karasińska, 2a
  5. Alicja Kosińska, 2c
  6. Karolina Zając, 2b
  7. Natalia Foder, 3e
  8. Olga Szczerbak, 3e
  9. Klara Nakoneczna, 2bv
  10. Weronika Ślaska, 2e
 

Informacje edukacyjne i zawodowe:

Perspektywy - rankingi szkół ponadgimnazjalnych oraz informator dla maturzystów
Wybieram Zawód - pakiet narzędzi diagnostycznych i materiałów dydaktycznych wspomagających proces rozpoznawania predyspozycji i zainteresowań zawodowych
Prognozowanie zatrudnienia - system prognozowania zatrudnienia
European Youth Portal - portal Komisji Europejskiej zawierający informacje, które mogą się przydać młodym ludziom mieszkającym, uczącym się i pracującym w UE
Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej - materiały z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Kształcenie zawodowe - informacje na temat doradztwa zawodowego udostępniane na stronach Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

Testy on-line:

indywTesty on-line są doskonałą metodą samopoznania, jednak wyniki należy zinterpretować z koordynatorem doradztwa zawodowego. Dzięki temu uczeń otrzyma charakterystykę, zawierającą opis zbadanych cech osobowości, dominujących zdolności, charakterystykę mocnych i słabych stron własnej osobowości. Jest to punktem wyjścia do rozmowy doradczej i ustalenia optymalnej ścieżki edukacji i kariery, określenia planów zawodowych.

indywidualni.pl - portal zawierający testy pozwalające na rozpoznanie indywidualnego stylu uczenia się, predyspozycji oraz mocnych stron, a także zapewnienie dostępu do metod i technik podnoszących efektywność nauki

Labirynt zawodów - test predyspozycji i zainteresowań zawodowych (w 3 wersjach wiekowych – dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) oraz multimedialny zasób informacji zawodowej

16 personalities - polska strona o MBTI z możliwością przeprowadzenia testu on-line

Pozaszkolne formy pomocy z zakresu doradztwa zawodowego:

Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego w Pałacu Młodzieży Plac Defilad 1 tel 22 656 66

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 2 ul. Księcia Janusza 45/47 tel./faks: 22 836 70 88

Młodzieżowe Biura Pracy na terenie m.st. Warszawa

 

Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mająca na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. W tym roku odbywa się on pod hasłem Poznaj swojego doradcę zawodowego!

Działania w Zespole Szkół Nr 117 w ramach OTK 2015:
1. Akcja promocyjna Poznaj swojego doradcę zawodowego - podejmuj świadome decyzje.
2. Konkurs plastyczny dla uczniów gimnazjum Mój wymarzony zawód.
3. Debata gimnazjalistów: Wolontariat - nieodpłatna praca na rzecz innych - ważnym doświadczeniem życiowym.
4. Spotkanie informacyjne licealistów z przedstawicielami London School of Economics. 
5. Debata licealistów: Studia za granicą i w Polsce - za i przeciw.
6. Diagnoza uczniów klas pierwszych liceum w zakresie uzdolnień - testy ośmiu inteligencji w oparciu o teorię H. Gardnera.